Doplnky stravy - kedy, prečo a aké si správne vybrať?

medications-257346_640Vitamíny, minerály a ďalšie dôležité látky sú pre správne fungovanie organizmu nepostrádateľné.


Máloktorý človek sa ale stravuje tak, aby mu potraviny a nápoje pokryli základnú potrebu týchto nevyhnutných živín. Rôzne ovocie a zelenina každý deň, optimálny prísun bielkovín, tukov a cukrov, minerálov a vitamínov, vlákniny. To všetko päťkrát za deň, a najlepšie z kvalitných potravín a nápojov.
Takto sa ale stravuje málokto. Mnohí počas dňa nejedia vôbec, prípadne niečo málo, v podstate nezdravo a v zhone. Telo potom nemá dostatočný príjem dôležitých látok a skôr alebo neskôr sa to prejaví.

Negatívne civilizačné vplyvy tvrdo dopadajú na fyzický a duševný stav všetkých vekových kategórií obyvateľstva. Depresie, alergie, stres, vysoký krvný tlak, cukrovka, choroby pohybového aparátu, infarkty, mozgové príhody, rakovina ... .to je len krátky zoznam možných dôsledkov civilizačné záťaže, a všetko je spojené aj so správnou životosprávou.

Nič ale ešte nie je stratené, pretože našťastie existujú aj rôzne doplnky stravy. Môžeme ich zaradiť niekam medzi potraviny a lieky, sú účinné pri prevencii a dokonca aj podporujú liečebné procesy, ale musíte si ich správne vybrať!

Zloženie doplnkov stravy
Aj keď je vaša strava dostatočne pestrá a snažíte sa o dodržiavanie zdravého životného štýlu, nemusia vaše telo dostávať toľko živín, koľko ich naozaj potrebuje. V potravinách a nápojoch je totiž mnoho najrôznejších dochucovadiel, farbív, konzervantov a ďalších prvkov, ktoré nášmu zdraviu neprospievajú a dôležité látky tzv. odbúravajú. Telo si navyše pre neho potrebné vitamíny samo v dostatočnom množstve nedokáže vyrobiť - a práve tu prichádzajú na rad potravinové doplnky

Základom snáď všetkých tzv. doplnkov stravy sú vitamíny, minerálne látky, esenciálne mastné a aminokyseliny, vláknina a rôzne výťažky z rastlín a bylín.
Doplnky stravy môžu obsahovať napríklad len jednu látku, ale väčšinou je ich v nich niekoľko súčasne. Zameriavajú sa na najrôznejšie oblasti od starostlivosti o pleť a vlasy, kĺby, zažívacie aparát až po psychiku.

Podľa čoho vyberať

Rozhodujúce pre výver doplnkov stravy nie je televízna reklama, lákavý obal alebo cena.
Vyššia cena totiž vždy automaticky neznamená vysokú kvalitu, ale platí to aj opačne - výrazne nízka cena proti ostatným prípravkom je tiež podozrivá.

Vždy si riadne prečítajte zloženie a všetky ďalšie informácie potrebné o dávkovaní a odporúčané denné spotrebe.
Dávajte prednosť doplnkom stravy od zavedených firiem, ktoré majú mimo kvalitné výrobné procesy aj prísne kontrolné mechanizmy a dbajú na kvalitu.

Každý prípravok má na obale uvedené, koľko percent účinných látok obsahuje. Tento údaj porovnajte s inými preparátmi a vyberajte ten, ktorý je najbližšie odporúčanej dennej dávke. Ak nemáte istotu, že vyberáte správne, poraďte sa s odborníkmi, lekárnikov alebo napríklad aj lekári.

Doplnky stravy radšej nekupujte od rôznych obchodníkov na trhu, alebo keď vám zazvoní pri dverách bytu.
Dajte si pozor aj na internetove predajca, a keď už sa rozhodnete e-shop využiť, vždy si zistite, či je výrobcom nejaká známa a overená spoločnosť.
Na trhu sa totiž objavujú nekvalitné doplnky stravy z ázijských krajín, ktoré nielen že nemajú požadovaný účinok, ale môžu byť dokonca aj zdraviu škodlivé.

Len na doplnky stravy sa ale nikdy nespoliehajte! V žiadnom prípade nie sú to jediné, čo môžete - a mali by ste - pre svoje zdravie urobiť! Aj pri ich užívaní dbajte na správnu životosprávu, športujte, relaxujte ... a budete prekvapení, ako skoro spoznáte, že ste v oveľa lepšej fyzickej a psychickej kondícii.

autor: Zdeněk Urban (publikováno na webu)

Prírodné výživové doplnky Finclub

Prírodné výživové doplnky, ktoré vám Finclub ponúka, vyrába spoločnosť Hankintatukku Oy so sídlom v Helsinkách. Táto spoločnosť patrí medzi špičku v oblasti výživových doplnkov a zdravej výživy. Je nositeľom Ceny ministerstva priemyslu a obchodu. Jej výrobky sú posudzované v akreditovaných laboratóriách a výsledky sú sledované Národnou radou zdravia Fínska.

doplnky zbozi5 2_1

Uložit

Uložit

Uložit

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.