Zima kradne telu vitamín D, pomôžte mu ho doplniť. Prečo je DÉČKA málo? Vitamín D

Zima kradne telu vitamín D, pomôžte mu ho doplniť

Pokiaľ nepatríte medzi tie šťastné obyvateľov našej planéty, ktorí si môžu celoročne užívať dostatočného slnečného svitu, hrozí vám, že počas zimy budete trpieť nedostatkom vitamínu D. Slnečné lúče sú totiž dôležité pre jeho tvorbu v koži. Spolu s nástupom chladného počasia však vystavujeme svoje telo slnku menej a menej. Pacienti so zápalovým črevným ochorením trpia nedostatkom vitamínu D ešte častejšie ako bežná populácia.
Vitamín D je vitamín rozpustný v tukoch a je dôležitý pre rast a správnu funkciu kostí. Hrá tiež dôležitú úlohu v imunitnom systéme. V zimnom období pomáha v boji proti chrípke a nachladnutiu. Vitamín D môže tiež pomôcť predchádzať rakovine, srdcovým ochorením alebo autoimunitným chorobám.

Zlodeji vitamínu D
Nedostatok vitamínu D u pacientov s črevnými zápalmi je spôsobený zníženým vstrebávaním tukov v tenkom čreve. Pre príjem v tukoch rozpustného vitamínu D potravou je vstrebávanie tukov úplne zásadné. Veľa pacientov s črevným zápalom navyše užíva steroidmi liečbu. Tieto lieky môžu zasahovať do metabolizmu vápnika a vitamínu D. Ľudia s aktívnym ochorením tiež často nevychádzajú von, a nie sú tak dostatočne vystavení slnečnému svitu.

Kosti v ohrození
Málo vitamínu D v tele môže u detí spôsobiť ochorenie nazývané krivica, u dospelých potom vedie k tzv. Osteomalácii. Pacienti s takouto chorobou sú potom náchylnejšie k vzniku zlomenín.

prirodzené zásobovanie
Existuje však niekoľko spôsobov, ako deficit vitamínu D doplniť. Prirodzene bohaté potraviny na vitamín D sú napríklad makrely, sardinky či rybí olej. Mlieko a dojčenská výživa sú často umelo obohacované o vitamín D. Ten môže byť ďalej obsiahnutý v jogurtoch, syra cottage či v cereáliách obohatených o vitamíny. Pobytom na slnku možno tiež získať potrebné množstvo vitamínu D.

Kam nechodí slnko, chodí lekár
Ľudia s IBD často trpia nedostatkom vitamínu D. Horšia situácia nastáva v zimnom období, kedy je organizmus menej vystavený toľko potrebnému slnečnému svitu. Pravidelné vychádzky vonku môžu pomôcť udržať hladinu vitamínu D na dostatočnej úrovni.

Prečo je "déčka" málo? - Vitamín D3

sun-310995_640 (2)Prečo je "déčka" málo?

Pre vysvetlenie sa musíme pozrieť na to, kde sa v našom tele vitamín D berie.
On je celkom výnimkou. Názov vitamín je vyhradený všeobecne pre látky nevyhnutné pre život, ktoré si ľudské telo nedokáže samo vyrobiť.
U vitamínu D je to sčasti inak. Naše telo si je schopné z cholesterolu vyrobiť substanciu nazývanú 7-dehydrocholesterol. Tá sa potom v koži pôsobením ultračerveného žiarenia premieňa na samotný vitamín D3. Touto cestou si je schopné ľudské telo vyrobiť až 80% vitamínu. Ale len za optimálnych podmienok - teda pri opakovanom a dlhodobom vystavení veľké plochy tela slnečnému žiareniu.
 
K čomu nám vitamín D vlastne je?

Veľmi zjednodušeno možno povedať, že nám pomáha udržať si v tele dostatok vápnika. Vyvinul sa prvýkrát asi pred 300 miliónmi rokov, keď sa naši dávni predkovia, morské stavovce, vydali na svoju púť na súš. V morskej vode je vápnika viac než dosť. Na súši je to ale horšie. Preto je potrebné barličky v podobe vitamínu D, ktorá nám pomáha vápnik "nakřečkovat" takpovediac do zásoby.

Platí rovnica:
strava s malým obsahom vápnika + málo vitamínu D = málo vápnika v tele = mäkké kosti
 
Vitamín D3 vzniká priamo v pokožke pôsobením slnečného žiarenia, preto je jeho dopĺňanie potrebné pri dlhodobom nedostatku slnečných lúčov, počas zimných mesiacov alebo v oblastiach s inverziou a smogom. Dôležitý je aj v lete, keď sa používajú krémy s vysokým ochranným faktorem. Při nedostatku vitamínu D dochádza k poruche ukladania vápnika do kostí (tie potom rednú, stávajú sa krehkejšie a náchylnejšie k zlomeninám), zvyšuje sa kazivosť zubov a oslabuje imunitný systém.
Na konci zimy môže vyčerpania letných zásob vitamínu D spôsobovať výkyvy nálad a depresie.
 
Naopak v letnom období k nízkej hladine "déčka" prispieva používanie opaľovacích krémov s ochranným faktorom - cez kožu neprenikne slnko a neumožní telu vytvoriť si potrebné množstvo vitamínu D.
 
U detí sa to prejavuje nedostatočným vývojom kostí pri raste. Kosti sa potom všelijako krútia a vzniká krivica. U dospelých kosti mäknú. Ide o jeden z mechanizmov rozvoja odvápnenie kostí - osteoporózy.
 
Kto trpí nedostatkom vitamínu D?
 
 • Dojčatá - obsah tohto vitamínu v materskom mlieku je dlhodobo nedostatočné.
 • Chorí a starí ľudia - sú pripútaní na lôžko, vplyvom porúch pohybového ústrojenstva nemajú možnosť chodiť von, vstrebávanie vitamínu D do organizmu je u nich horšie, rolu hrá aj nízka konzumácia rýb.
 • Ženy v menopauze - s pribúdajúcim vekom ich pokožka produkuje asi o štvrtinu menej vitamínu D.
 • Vegetariáni, ktorí konzumujú potravu chudobnú na vitamín D.
 • Na pozore by mali byť jedinci s tmavšou pleťou, ktorí oproti ľuďom so svetlou pleťou vstrebávajú až o polovicu slnečného svetla menej, preto je u nich aj množstvo vyprodukovaného vitamínu D nižší.


Zaujímavý článok - Čo možno neviete o vitamínu D

vitamín D3


Prípravok VitaD3tabs obsahuje vitamín D3, ktorý je nevyhnutný pre pevné kosti, zdravé zuby a silnú imunitu, je dôležitý pre všetky vekové kategórie, najmä deti.

Vitamín D3 - obsiahnutý v produkte VitaD3tabs - je izolovaný z lanolínu, ktorý sa vyskytuje v ovčej vlne a oproti rastlinnej forme vitamínu D sa vstrebáva až o 70% lepšie! Tablety sú malé, ľahko sa prehĺtajú, jedno balenie vystačí až na 5 mesiacov.

podáva sa na doplnenie dennej potreby vitamínu D

 • priaznivo ovplyvňuje rast aj odolnosť kostí a zubov, je nevyhnutný pri ich tvorbe a mineralizácii
 • je dôležitý po úrazoch, zlomeninách, počas rekonvalescencie, pri fyzickom zaťažení kostí
 • podporuje činnosť svalov a správnu funkciu imunitného systému
 • je dôležitý pre deti a mládež v období rastu, v tehotenstve
 • odporúča sa športovcom, vegetariánom
 • veľmi vhodný pre seniorov, ženy v menopauze, pacientov s dlhodobým ochorením


Balenie: 150 tabliet
Dávkovanie: dospelí 1 tableta denne, deti od 3 rokov pol tablety denne, s raňajkami alebo obedom
Jedna tableta obsahuje: 25 mg vitamínu D3

Pridat.eu


 

Uložit

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.